Stomatologia zachowawcza
Piękne i zdrowe zęby wolne od próchnicy to marzenie wielu osób. Najmłodszym dzieciom tłumaczy się, jak ważna jest dbałość o zęby: systematyczne szczotkowanie, używanie nici dentystycznej, niespożywanie słodyczy. Jednak z biegiem czasu regularność praktyk higienicznych pozostawia wiele do życzenia, dlatego odpowiednio wczesne wdrożenie procedur zapobiegania powstawaniu próchnicy. Pozwala to również na uniknięcie poważnych zabiegów chirurgicznych, a być może nawet na usunięcia zęba.
Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?
Celem stomatologii zachowawczej jest przeprowadzanie takich zabiegów, które pozwolą uchronić zęby przed próchnicą. Wśród nich wyróżnia się lakowanie, fluoryzację, skaling, piaskowanie. Lakowanie polega na pokryciu zębów – zwykle u młodszych pacjentów – specjalnym lakiem, który obejmuje wszelkie zagłębienia i naturalne bruzdy w zębach. Tak powstała powłoka zapobiega rozwojowi próchnicy. Podobnym zabiegiem, choć wykorzystującym inną substancję, jest fluoryzacja. Stomatolog, po dokładnym oczyszczeniu zębów pacjenta pokrywa je preparatem z wysoką zawartością fluoru. Jest to zabieg popularny nie tylko wśród dzieci, ale coraz częściej – także dorosłych. Kolejnym zabiegiem higienizacyjnym z obszaru stomatologii zachowawczej jest skaling, czyli mechaniczne usuwanie kamienia nazębnego. Stosowane są w tym przypadku specjalne urządzenia emitujące ultradźwięki. Piaskowanie jest często przeprowadzane w celu uzupełnienia skalingu. Dentysta nanosi na zęby pod ciśnieniem specjalny piasek z wodą przy użyciu piaskarki abrazyjnej. W ten sposób usuwa resztki kamienia i poleruje zęby.
Niestety, zabiegi higienizacyjne nie zawsze są w stanie trwale chronić zęby. Tutaj kluczowe są również te czynności, które przeprowadzamy sami w domowym zaciszu – a te nierzadko pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego też innym zadaniem stomatologii zachowawczej jest leczenie już istniejących zmian próchniczych. Leczenie próchnicy polega przede wszystkim na oczyszczeniu zęba z zepsutej tkanki, a następnie uzupełnieniu tego ubytku odpowiednim materiałem kompozytowym. Na liście zabiegów stomatologii zachowawczej znajduje się także odbudowa koron zębowych – poprzez wstawienie sztucznej korony porcelanowej lub kompozytowej na podbudowie z metalu, porcelany lub tlenku cyrkonu. Ten zabieg jednak przeprowadzany jest zwykle po leczeniu kanałowym, polegającym na dostaniu się do kanałów zębowych, oczyszczeniu ich, osuszeniu i uzupełnieniu materiałem kompozytowym.
Stomatologia zachowawcza ponadto leczy nadwrażliwość zębów. W niezbyt zaawansowanej fazie choroby lekarz może zalecić stosowanie specjalnych past, które zamykają kanaliki i osłabiają odbieranie bodźców przez zakończenia nerwowe. Inną metodą jest uzupełnianie ubytków szkliwa. Niekiedy nadwrażliwość leczona jest także kanałowo.
Opinie naszych pacjentów
Pan doktor zgodził się przyjąć mnie w sytuacji awaryjnej z opuchlizną i bólem zęba u 6 letniej córki, chociaż nie byłyśmy jego pacjentkami. Zapisane lekarstwo szybko nam pomogło. Pani w rejestracji była bardzo sympatyczna. Jestem zachwycona profesjonalizmem i wspaniałym podejściem Pana doktora do pacjenta. Serdecznie polecam!
Serdecznie polecam Famili-Dent zarówno dla dzieci jak i rodziców. Jako rodzic dzieci, które nie współpracowały z dentystą, muszę przyznać, że po 2 latach leczenia ząbków w tej przychodni syn i córka bez żadnych oporów idą do dentysty. Profesjonalizm i miła atmosfera – jeszcze raz polecam.
Pan doktor zgodził się przyjąć mnie w sytuacji awaryjnej z opuchlizną i bólem zęba u 6 letniej córki, chociaż nie byłyśmy jego pacjentkami. Zapisane lekarstwo szybko nam pomogło. Pani w rejestracji była bardzo sympatyczna. Jestem zachwycona profesjonalizmem i wspaniałym podejściem Pana doktora do pacjenta. Serdecznie polecam!
Bardzo, ale to bardzo polecam. Korzystamy z usług gabinetu całą rodziną. Miła obsługa, świetni specjaliści.