Stomatologia dziecięca

Gabinety Famili Dent • Jarosław • Pawłosiów • Zarzecze

Od najmłodszych lat rodzice tłumaczą swoim pociechom, jak ważne jest zachowywanie odpowiedniej dbałości o stan uzębienia. Perswadują codzienne szczotkowanie zębów i ograniczają kontakt z posiłkami charakteryzującymi się wysoką zawartością dodanych cukrów prostych. Jednak zęby dziecka zwykle mają tendencję do szybkiego psucia się – mleczne, jak i stałe. Z pomocą przychodzi stomatologia dziecięca, która umożliwia właściwe zabezpieczenie uzębienia najmłodszych pacjentów przed powstawaniem próchnicy, która w późniejszym czasie mogłaby przyczynić się do poważnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej.

Czym zajmuje się stomatolog dziecięcy?

Jednym z podstawowych zadań dobrego stomatologa dziecięcego jest organizacja wizyty adaptacyjnej nie tylko dla dziecka, ale także dla jego rodziców. Taka wizyta powinna mieć miejsce w okolicach 2. roku życia pociechy. Podczas spotkania dziecko oswaja się z osobą stomatologa, a rodzice poznają kolejne etapy profilaktyki zębów i ewentualnego leczenia. Lekarz opowiada o dostępnych technikach stomatologicznych, a także o tym, jak dbać o zęby dziecka w domowym zaciszu – co obejmuje również odpowiednią dietę. Możliwe jest wówczas także zaplanowanie następnych wizyt w celu przeprowadzenia przeglądów kontrolnych.

Stomatolog dziecięcy ponadto wykonuje zabiegi stomatologii zachowawczej, takie jak zabezpieczenie zębów przed próchnicą. Inne spośród zabiegów obejmują usuwanie zmian próchniczych i wypełnianie ubytków tak zwanymi plombami, a w bardzo poważnych przypadkach – także leczenie kanałowe przeprowadzane z wykorzystaniem mikroskopu.

Lakowanie i lakierowanie

Lakowanie zębów jest to zabieg profilaktyczny, który można porównać ze zwiększeniem szczelności zębów. Polega on na nałożeniu specjalnego laku na uprzednio oczyszczone zęby w gabinecie dentystycznym. Bruzdy zębów, zwłaszcza trzonowych, pokrywane są lakiem w celu ochrony szkliwa w różnych nierównościach i zakamarkach przed rozwojem próchnicy. W nich bowiem odkładają się pozostałości po konsumpcji, a co za tym idzie, może nastąpić zmiana pH. To przyczynia się do osłabienia szkliwa i wnikania w głąb bakterii. Lakierowanie natomiast jest całkowicie innym zabiegiem i nie należy mylić tych dwóch pojęć.

Fluoryzacja

Fluoryzacją nazywamy zabieg lakierowania zębów. Stomatolog najpierw dokładnie czyści zęby dziecka z użyciem specjalistycznej i bardzo dokładnej szczoteczki elektrycznej. Następnie nanosi na uzębienie lakier – preparat z wysoką zawartością fluoru, czyli składnika obecnego w szkliwie, w celu wzmocnienia wierzchnich warstw zęba. Takie zabezpieczenie zębów uniemożliwia bakteriom przeniknięcie w głąb tkanki. Warto wiedzieć, że preparat z fluorem po wyschnięciu nie jest zaledwie dodatkową warstwą ochronną. Ze względu na obecność fluoru tworzy z tkanką szkliwa jedną całość, tworząc tak zwane fluoroapatyty. Związki te charakteryzuje wysoka odporność na działanie kwasów z pożywienia – znacznie wyższa, niż w przypadku wiązań naturalnie występujących w szkliwie.

Cennik zabiegu
Wizyta nieefektywna lub adaptacyjna (każde rozpoczęte 30 min)
100 zł
Wypełnienie w zębie mlecznym
170 zł
Opatrunek w zębie mlecznym lub dewitalizacja
100 zł
Amputacja w zębie mlecznym + koszt wypełnienia
100 zł
Lakowanie (uszczelnianie) bruzd - 1 ząb
100 zł
Leczenie kanałowe w zębie mlecznym + koszt wypełnienia
200 zł
Usunięcie zęba mlecznego ruchomego nie wymagającego znieczulenia
100 zł
Usunięcie zęba mlecznego + koszt znieczulenia
150 zł
Proteza dziecięca
500 zł

Opinie naszych pacjentów

Dlaczego my?
Podziel się swoją opinią
Umów wizytę